Hizmet

Dilatasyon Yalıtımı

Dilatasyon Yalıtımı

Yapıların projelendirilme aşamalarında sürekli olarak belirli boşluklar bırakılır. Çok büyük ebatlardaki yapılarda bu boşluklar sayesinde salınım çok daha düşük seviyelerde olur ve yapı depreme daha uzun süre dayanır. Konutların birbirlerine bitişik vaziyette olduğu sıklıkla görülmektedir. Aslında bu binalar birbirlerinden çok küçük boşluklarla ayrılırlar. Ancak dışarıdan yapılan yalıtım işlemleri sonrasında bitişik olarak görülürler.

Binanın içerisinde ya da yanında yer alan bina ile bırakılan boşluklar dilatasyon olarak isimlendirilmektedir. Genellikle iki binanın arasında bırakılan boşluklar bazen bina ile otopark ya da teras arasında da bırakılabilmektedir. Yapılacak olan dilatasyon yalıtımı bırakılan boşlukların yalıtım konusunda herhangi bir olumsuzluk ortaya çıkarmamasını sağlar.

Dilatasyon Yalıtımı Nasıl Olmalı?

Dilatasyon olarak isimlendirilen boşluklarda herhangi bir yalıtım işleminin yapılmaması, binanın geri kalan kısımlarında yapılan yalıtımların anlamsızlaşmasına sebep olur. Binanın geri kalan kısmı ne kadar doğru bir şekilde yalıtılırsa yalıtılsın dilatasyon kısımlarının boş bırakılması binada ısı ve su yalıtımı konusunda sorunların ortaya çıkmasına sebep olur.

Dilatasyon bölgelerinde yapılacak olan yalıtımların herhangi bir sorun ortaya çıkarmaması için belirli özelliklere sahip olması şarttır. Bu bölgelerde kullanılan malzemenin her iki beton yüzeye de muhteşem bir şekilde yapışması gereklidir. Su ve ısı yalıtımı konusunda gereken katkıyı göstermesi şarttır. Ayrıca kendisinin sahip olduğu esnek yapı binaların deprem anında bundan faydalanmasını sağlar. Uygulanan dilatasyon yalıtımı depremde binaya katkı sağlayan bir etmendir.

Dilatasyon Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Dilatasyon bölgelerinde yalıtımın yapılabilmesi için muhteşem bir şekilde bu alanların temizlenmesi gerekir. İnşaat sırasında bu alanlara atılan çöplerin alınması yeterli bir temizlik olarak görülmez. Her iki yüzeyin de muhteşem bir şekilde temizlenmesi gerekli olacaktır. Bunun için de özel makineler ve temizlik malzemeleri kullanılır.

Temizlenen kısımlarda özel malzemeler kullanılarak yalıtım işlemine başlanır. Bu işlem belirli katmanlardan oluşmaktadır. Bu katmanlar en iyi şekilde uygulanarak yalıtım kusursuz bir hale getirilir. Uygulanacak olan dilatasyon yalıtımı amatör kişiler tarafından yapılamaz. Her zaman VK Yalıtım gibi profesyonel firmalardan yardım alınarak yapılması gerekli olmaktadır. Bu şekilde yapıldığında hiçbir sorun yaşanmadan binanın yalıtımı tamamlanmış olur.